SKU: PRNT-NAT7583I
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
NAD T 758 V3i A/V Surround Sound Receiver
A performance update to NAD's award-winning T 758 A/V Surround Sound Receiver, the T 758 V3 delivers unbeatable performance and a fluid user-friendly experience.
    In Stock
    Share
    SKU: PRNT-NAT7583I
    Expert Audio Advisor profile picture
    Have a Question? Ask Our Experts!
    Frequently Bought Together
    Please choose options for all selected products:
    Choose Options
    Hurry! Only left
    Product Features
    Overview
    • 7 x 60W into 8 Ohms, all channels driven simultaneously
    • FTC 110W (8 Ohms within rated distortion)
    • Modular Design Construction (MDC) and includes AM 230 Audio Module and VM 130 Video Module
    • HDMI® (3 in / 1 out) 4K Ultra HD Full Support with 4K/60p / 4:4:4 / HDCP 2.2
    • Dolby Atmos® and DTS HDTM Master Audio support
    • BluOS Enabled for wireless multi-room music streaming (upgrade kit included)
    • Hi-Res Audio playback including 24-bit/192kHz FLAC / WAV / AIFF
    • 5 Custom A/V Presets
    • Independent source and volume controls for Zone 2
    • RS-232 Port Interface for Advanced Control Systems
    • Eco-friendly operation with <0.5W standby power consumption
    • Complete with Dirac Live® Software and Calibrated Micro- phone
    Included Accessories
    • Power Cord
    • Quick start guide
    • AVR 4 Remote
    • ZR 7 Second Zone Remote
    • AA Batteries
    • 3V CR2025 batteries
    Product Specs
    Amplifier
    • Power output Stereo Mode: 110W (8Ω within rated distortion)
    • Full Disclosure Power (all channels driven simultaneously): 7 x 60W (0.05% THD, 20-20kHz)
    • IHF Dynamic Power: 8 Ohms 137W; 4 Ohms2 43W
    • Total Harmonic Distortion at rated power: <0.08%
    • IM distortion at rated power: <0.08%
    • Damping Factor, 8 ohms: >60
    • Input Sensitivity and Impedance: 750mV/50 kilohms
    • Frequency Response: ±0.8dB (ref. 1kHz, 20Hz-20kHz)
    • Signal/Noise Ratio: >100dB (ref. rated power at 8 Ohms, A-Weighted); >90dB (ref. 1W at 8 Ohms, A-Weighted
    General Specifications
    • Idle Power: 53W
    • Standby power: <0.5W