SKU: NEW-BYBCD3-17IN-BLKWG
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Bryston BCD-3 CD Player - Black, 17 Inch Faceplate, White Display
    Share
    SKU: NEW-BYBCD3-17IN-BLKWG
    Product Features
    • Premium Redbook CD player
    • DACs and transport slave to single master clock for jitter free performance
    • Dual balanced AKM digital-to-analog converters based on BDA-3 design
    • Fully discrete 'Class A' operational amplifiers form the analog output section
    • Outputs: RCA, XLR, S/PDIF RCA, AES/EBU XLR
    • Control: Ethernet, USB-A, IR, DC, RS-232
    • Available with silver or black faceplate
    • 17” or 19” faceplate available
    • Rack mountable option available (2U)
    Product Specs
    • Output Voltage, Balanced: 4.0V
    • Output Voltage, Single Ended: 2.0V
    • Frequency Response 20Hz - 20kHz: ± 0.1dB
    • Noise, Balanced Out: -140dB
    • Noise, Single Ended Out: -140dB
    • IMD: ≤0.0003%
    • THD + Noise, 20Hz-20kHz: ≤0.001%
    • Dimensions (17" Faceplate): 17” W x 3.325” H x 11.53” D
    • Dimensions (19" Faceplate): 19” W x 3.325” H x 11.53” D