SKU: DEMO-PGDS200-20
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Pangea Audio DS200 Speaker Stand - 20 Inch, All-Steel, Black, Demo
    Share
    SKU: DEMO-PGDS200-20
    Product Features
    • All-steel construction speaker stand
    • Two rectangular support piers
    • Support piers can be filled with sand or steel shot
    • Rear column has cable management holes with optional plugs
    • 6" by 8.5" steel top plate
    • Extra heavy duty 9.9" by 12" bottom plate
    • Heavy-duty, solid metal bolts rigidly couple the support columns to the base
    • Adjustable carpet-piercing bottom spikes
    • Four soft rubberized top pads provide speaker isolation
    • Compatible with a wide range of compact bookshelf or monitor-type speakers
    • Supports speakers up to 100 lb.
    • Available heights: 20", 24", 28", 32", 36"
    Product Specs
    • Heights: 20", 24", 28", 32", 36"
    • Top Plate: 6" x 8.5"
    • Bottom plate: 9.75" x 12"
    • Weights: 20" height = 28 lb., 24" height = 30 lb., 28" height = 33 lb., 32" height = 36 lb., 36" height = 38 lb.