SKU: DEMO-PGDS200-28
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Pangea Audio DS200 Speaker Stand - 28-Inch, All-Steel, Black, Pair, Demo
    Share
    SKU: DEMO-PGDS200-28
    Product Features
    • All-steel construction speaker stand
    • Two rectangular support piers
    • Support piers can be filled with sand or steel shot
    • Rear column has cable management holes with optional plugs
    • 6"" by 8.5"" steel top plate
    • Extra heavy duty 9.9"" by 12"" bottom plate
    • Heavy-duty, solid metal bolts rigidly couple the support columns to the base
    • Adjustable carpet-piercing bottom spikes
    • Four soft rubberized top pads provide speaker isolation
    • Compatible with a wide range of compact bookshelf or monitor-type speakers
    • Supports speakers up to 100 lb.
    • Available heights: 20"", 24"", 28"", 32"", 36""
    Product Features
    • 6" by 8.5" steel top plate
    Product Specs
    • Heights: 20"", 24"", 28"", 32"", 36""
    • Top Plate: 6"" x 8.5""
    • Bottom plate: 9.75"" x 12""
    • Weights: 20"" height = 28 lb., 24"" height = 30 lb., 28"" height = 33 lb., 32"" height = 36 lb., 36"" height = 38 lb.
    Product Specs
    • Top Plate: 6" x 8.5"
    • Bottom plate: 9.75" x 12"