SKU: IFIPOWERX-12V
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
iFi iPower X Ultra Low Noise AC/DC Power Supply - 12 Volt
Additional Options
    In Stock
    Share
    SKU: IFIPOWERX-12V
    Product Features
    Overview
    • Upgrade wall power supply for components
    • Effective, clean power solution for noise in your system
    • Uses iFi's Active Noise Cancellation2 to cancel all incoming EMI or RFI noise
    • Choose 5V, 9V, 12V, or 15V models
    • Output: 5V/3.0A, 9V/2.5A, 12V/2.0A, 15V/1.5A
    • Output plug: 3.5x1.35mm; 4.0x1.7mm; 4.8x1.7mm; 5.5x2.1 mm; 5.5x2.5mm Reverse Polarity Plug (White)
    Compared to the Original iPower
    • Input capacitance is 50% larger; 47uf instead of 33uf
    • Output capacitance is 150% larger
    • Leakage noise is 20x lower than normal SMPS (100pf vs. 2,200pf)
    Product Specs
    • Noise floor: ~1uV
    • Dimensions: 3.75" (L) 2.0" (W) 1.7" (H)