SKU: NEW-AB7000CDT-BLK
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
audiolab 7000CDT CD Transport - Black
Additional Options
    In Stock
    Share
    SKU: NEW-AB7000CDT-BLK
    Product Features
    • Premium CD transport
    • Low-friction loading tray
    • Sturdy aluminum base and chassis
    • High-precision optical system with an electronic data buffer
    • Read-ahead digital buffer
    • Coaxial and optical digital outputs
    • The coaxial output of the 7000CDT is fed from a differential line driver
    • The master clock is controlled by a high-accuracy crystal oscillator
    • Compatible with CD/CD-R/CD-RW Support playing USB storage devices (MP3/WMA/AAC/WAV)
    • Full-color front panel 2.8" IPS display
    • Adjustable screen brightness
    • 12V trigger
    • Auto standby function can be turned on or off
    Product Specs
    • USB Storage Device File System: Supports FAT12, FAT16 and FAT32 format
    • Digital Output Amplitude: 500 +/-50mVpp
    • Output Impedance: 75Ω
    • Frequency Response: -0.01dB (20Hz-20kHz, ref.1kHz)
    • Total Harmonic Distortion (THD): < 0.002%
    • Sampling Rate : 44.1kHz
    • Standby Power Consumption:< 0.5W
    • Dimensions (W x D x H): 17.4" x 12.7" x 3"
    • Weight: 12.1 lb.
    Product Warranty
    "The Audiolab 7000 series will be popular for those looking for a mid-priced system."
    - hifipig.com, February 6, 2023
    Best Buy Award – avsforums.com
    "The performance is utterly outstanding. The 7000CDT looks and feels and behaves at a level that would allow it to rub shoulders with pricier components than the 7000A and be completely at home."
    - Ed Selley, avsforums.com, May 24, 2013, joint review of the Audiolab 7000A and 7000CDT