SKU: NEW-AB9000CDT-BLK
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
audiolab 9000CDT CD Transport - Black
    Share
    SKU: NEW-AB9000CDT-BLK
    Product Features
    • CD Transport and USB HDD player
    • USB Storage Device Audio Format: MP3, WMA, AAC, WAV file compatible
    • Every significant hi-res and lossless audio format is supported
    • USB Storage Device File System: FAT12, FAT16 and FAT32 device compatible
    • Sampling Rate: 44.1kHz (48kHz files can be played via the 9000CDT but will be resampled to 44.1kHz)
    • Digital Output Interface: 1 x Coaxial , 1 x Optical
    Product Specs
    • General Description: CD Transport and USB HDD player
    • Digital Output Amplitude: 500 +/-50mVpp
    • Output Impedance: 75Ω
    • Frequency Response: -0.01dB (20Hz-20kHz, ref.1 kHz)
    • Total Harmonic Distortion (THD): < 0.002%
    • Standby Power Consumption: < 0.5W
    • Power Requirements 100-120V – 50/60Hz
    Dimensions and weight
    • 17-1/2″ wide x 3-1/2″ high x 14-1/2″ deep
    • Carton Size (W x D x H): 20 1/4″ wide x 6 1/3″ high x 18 1/8″ deep
    • Net Weight: 12.65 lbs.
    • Gross Weight: 16.75 lbs.
    Product Warranty
    Outstanding Product Award - Hi-Fi News Magazine
    "As an all-round package Audiolab's 9000A integrated offers plenty, from its elegant design and very smart display through its easy operation and useful features. Audio performance is confident and beguiling, marked by detail, sweet tonality and a controlled demeanour, while the 9000CDT puts disc divas in safe hands."