SKU: NEW-BY9B5-19SILGRN
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Bryston 9B 5 Cubed Five-Channel Amplifier - Silver, 19 Inch, Green LED
    Share
    SKU: NEW-BY9B5-19SILGRN
    Product Features
    • Channels can be added or removed later on (5-channel maximum)
    • Single ended and balanced input
    • 200W into 8 ohms (and up to 300 into 4 ohms) per channel
    • Includes patented Salomie circuit found in all Cubed Series amplifiers
    • Switchable gain (23dB or 29dB)
    • Fully convection cooled means no noisy fans
    • Machined and anodized aluminum enclosure and dress panel
    • Less than 500mW standby power consumption
    • Soft-start microprocessor-controlled startup sequence won't trip circuit breakers
    • DC trigger for automated turn-on and turn-off
    • Green LEDs
    • Legendary Bryston 20-Year Warranty from manufacturer
    • Choose Silver or black faceplate
    • Choose 17” or 19” faceplate (non-rack mountable) (19" comes with front mounted handles)
    Product Specs
    • Frequency Response: <1Hz - 1kHz: -3dB
    • THD+N: (2Hz-2kHz @ Rated Power, 8Ω): <.5%
    • Power Output (per channel): 200W @ 8Ω; 300W @ 4Ω
    • Noise: RCA <-18dB; XLR -11dB
    • Input Impedance: Unbalanced 3kΩ; Balanced 3kΩ + / 6kΩ
    • <5mW standby power consumption
    • Dimensions: 17" or 19" wide x 5.8 high x 17.5" deep (19" deep with front handles)