SKU: NEW-BYBHA1F-SIL-19IN
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Bryston BHA-1 Headphone Amplifier - Silver, 19 Inch
    Share
    SKU: NEW-BYBHA1F-SIL-19IN
    Product Features
    • Balanced dual mono circuitry
    • High Quality Noble Stereo Volume control, laser trimmed for precision
    • Left/Right Balance Control
    • 6 Fully discrete 'Class A' Bryston operational amplifiers
    • Balanced outputs - female XLR output connectors
    • Stereo 1⁄4" single-ended outputs
    • 14dB or 20dB of selectable gain available
    • All input and output connectors are gold plated
    • 10k input impedance
    • Multiple headphone drive capability
    Power Options
    • Standard: high quality Bryston internal analog power supply
    • Optional: MPS-2 power supply also available (replaces internal supply)
    Product Specs
    • Harmonic distortion: Less than .003 at 32 ohms at 100mW 20Hz to 20KHz.
    • IM Distortion: Less than 001%
    • Signal-to-Noise: Greater than 105 dB
    • Frequency Response: 20 to 20 KHz plus or minus .1dB
    • Hi-Z Load: 20 Volts into 600 ohms (667mW) at 001% THD + N at 20-20K
    • Low-Z Load: 4 volts into 32 ohms (500 mW) at 001% THD + N at 20-20K
    • Dimensions: 3.125" high, 17" or 19" wide, 11.25" deep