SKU: PRNT-BYBI200MM-17-BLK
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Bryston Bi200 Integrated Amplifier with MM Phono - 17 Inch, Black
Additional Options
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: PRNT-BYBI200MM-17-BLK
    Product Features
    • Stereo integrated amplifier
    • Bryston BP-19 Preamplifier and 3B Cubed power amplifier, now united in a single chassis
    • Full balanced discrete circuit path
    • Analog volume, digitally controlled
    • Connect up to 6 analog sources
      • Choose either a 20dB or a 26dB gain option
      • Your choice will be determined by the voltage output of your chosen cartridge.
      • From .1 to .2 mV we would recommend the 26dB version.
      • At .3 mV we would say either version would work fine.
      • From .4 to .5 mV or more, we would recommend the 20dB version.
    • Dual-mono amplifier produces 200 watts into 8 ohms
    • 300 watts per channel into 4 ohms.
    • Channel balance control
    • Fully convection cooled means no noisy fans
    • Independent buffered headphone output
    • Machined aluminum enclosure and dress panel
    • 2-way RS232 for automation systems
    • Compatible with BR-4 remote control
    • Soft-Start microprocessor won't trip circuit breakers
    • DC trigger out
    • Legendary Bryston 20 Year Warranty on Analog
    • Ethernet/USB/RS232 status control
    • Compatible with BR-4 Remote Control (optional, sold separately)
    Product Specs
    • Power output: 200 watts per channel at 8 ohms; 300 watts at 4 ohms;
    • Preamp section frequency response: 20Hz - 20kHz, ± 0.05dB
    • Preamp section frequency IMD: ≤0.0005%
    • Preamp section frequency THD + Noise: 20Hz-20kHz @ 200W, 8Ω
    • Dimensions: 17" or 19" wide, 4.6" high, 13" deep Weight: 37 lb.