SKU: PRNT-BYBR20PHO-SIL-19IN
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Bryston BR-20 Stereo Preamplifier - DAC - Streamer, MM Phono, Silver, 19-Inch
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: PRNT-BYBR20PHO-SIL-19IN
    Product Features
    Overview
    • All new fully discrete Class A analog circuitry
    • Independent power supply for analog and digital circuits
    • Software control and balanced action volume control
    • Built-in high-res DAC up to PCM 384 kHz / 32 bit and DSD x 4
    • Built-in high resolution streamer plays back virtually any file format at native resolution
    • Control entire system using intuitive webUI on a smartphone, tablet, or computer
    • Optional MM phono stage and HDMI card (see below)
    • Includes BR-4 remote
    Connections
    • 2 ea. balanced and single ended inputs
    • 2 ea. balanced outputs
    • Relay switching on all inputs
    • Programmable theater bypass feature
    • XLR pair configurable as variable or fixed output
    • Digital Inputs include 2 ea. AES/EBU, TOSLINK, S/PDIF (RCA) and 1 ea. USB
    • Headphone output
    Options
    • Silver or black faceplate
    • 17” or 19” faceplate (non-rack mountable)