SKU: PRNT-CAEVO150SE
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Cambridge Audio Evo 150 SE Streaming Amplifier
    In Stock
    Share
    SKU: PRNT-CAEVO150SE
    Expert Audio Advisor profile picture
    Have a Question? Ask Our Experts!
    Frequently Bought Together
    Please choose options for all selected products:
    Choose Options
    Hurry! Only left
    Product Features
    Overview
    • Enhanced special edition of award-winning Evo 150 streaming amplifier
    • 2 x 150W power output (8 Ohms)
    • Hypex NCOREx Class D amplification – officially “Tuned by Cambridge”
    • Multiroom-compatible with Google Home, Apple AirPlay and Roon systems
    • 7-band EQ and room correction
    • ESS SABRE ES9018k2m DAC
    • MM Moving-magnet phono stage
    • HDMI ARC
    • Bluetooth aptX
    • AirPlay 2 and Google Cast
    • Large 6.8" color screen with choice of VU meters, album artwork or clock display
    • Customizable side panels – real wood and modern ridged designs both supplied
    Connectivity
    • RCA line input and MM phono
    • Balanced XLR input
    • 2 x TOSLINK inputs
    • Coaxial digital input
    • USB Media
    • USB Audio
    • Evo CD input
    • HDMI ARC
    • Bluetooth aptX, AirPlay 2, and Google Cast
    • RCA pre-out
    • Subwoofer output
    • 2 sets of 4mm banana plug sockets with binding posts, for dual speaker zones
    • 12v trigger input and 12v trigger pass-through for auto power on/off
    What's in the Box
    • Evo 150 SE
    • Quick Start Guide
    • Safety Guide
    • AC power cable
    • Wireless remote
    • 2 x AAA batteries
    • Customizable side panels x 2
    Product Specs
    • Frequency response: 20 Hz – 20 kHz =0 / -3bdB
    • Standby power consumption: <0.5w
    • Dimensions: 12.5" x 3.5" x 13.9"