SKU: NEW-CAEXA100
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Cambridge Audio EXA100 Integrated Amplifier - Lunar Gray
Cambridge Audio's EXA100 integrated amp with streaming capabilities uses its 100W of beautifully refined Class AB amplification to drive even high-end speakers with ease.
    In Stock
    Share
    SKU: NEW-CAEXA100
    Product Features
    Overview
    • Power Amp Mode: For use with a dedicated preamp or as part of a multi-channel system.
    • Rear panel 'Power Amp Mode' switch for use with an external preamp
    • Lunar Grey finish
    Inputs
    • 1 x Balanced XLR
    • 3 x Unbalanced RCA
    • 1 x Coax SPDIF
    • 2 x TOSLINK
    • 1 x USB Audio
    • 1 x eARC
    • Bluetooth
    Outputs
    • 2 x Speakers (A + B)
    • Headphone
    • Preamplifier
    • Sub
    Compatibility
    • USB Audio Class 1: Up to 24-bit 96kHz (asynchronous)
    • USB Audio Class 2: Up to 24-bit 384kHz (asynchronous) and up to DSD-256
    • Bluetooth: 5.0 A2DP/AVRCP supporting SBC, aptX and aptX HD codecs
    • TOSLINK:16/24-bit 32-96kHz
    • Coax SPDIF: 16/24-bit 32-192kHz
    In the Box
    • EXA100 Integrated Amplifier
    • Remote Control
    • 3 x AAA Batteries
    • AC power cord
    • Bluetooth Antenna
    • Orange Control Bus Cable
    • Safety Guide
    • Quick start Guide
    Product Specs
    • Continuous power output: 100W RMS into 8 Ohms, 155W RMS into 4 Ohms
    • DAC: ES9018K2M
    • THD (unweighted): <0.002% 1kHz at rated power(8 Ohms) <0.02% 20Hz – 20kHz at rated power (8 Ohms)
    • Frequency response: <3Hz – >40kHz +/-1dB
    • S/N ratio (Ref 1W into 8 OHM): >91 dB
    • S/N ratio (Ref full power): >105 dB
    • Input sensitivity: Input A1-A4 (unbalanced) 395mV RMS
    • Input impedance: Input A1 (balanced) 100 kOhm Input A1-A4 (unbalanced) 45 kOhm
    • Power amp damping factor: >160 at 1kHz into 8 Ohm
    • Max power consumption: 1200W
    • Standby power consumption: <0.5W
    • Dimensions: 16.9" wide x 4.5" high x 13.4” deep