SKU: NEW-DYEMIT10-WHT-PR
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Dynaudio Emit 10 Bookshelf Speakers - White, Pair
Additional Options
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: NEW-DYEMIT10-WHT-PR
    Product Features
    • Bookshelf speaker
    • Design Principle: Bass Reflex Rear Ported
    • Ideal for small to medium-sized rooms
    • 5.5" MSP mid/bass driver
    • 1.1" soft-dome tweeter
    • 6 ohm impedance makes the 10 easy to drive
    • Lightweight aluminum voice-coils
    • Designed, engineered, and tuned in Denmark
    Product Specs
    • Sensitivity: 86dB (2,83V / 1m)
    • IEC Power Handling: 150W
    • Impedance: 6 Ohms
    • Frequency response (±3dB): 50Hz – 23kHz
    • Crossover: 2 way
    • Crossover Frequency: 1800Hz
    • Crossover Topology: 1st order
    • Woofer: 5.5" MSP
    • Tweeter 1.1" soft dome
    • Dimensions (W x H x D): 6.7 x 11.5 x 9.5 in
    • Dimensions with feet/grill (W x H x D): 6.7 x 11.5 x 10 in