SKU: NEW-DYEMIT25C-BLK
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Dynaudio Emit 25C Center Channel Speaker - Black
Additional Options
    In Stock
    Share
    SKU: NEW-DYEMIT25C-BLK
    Product Features
    • High-performance center channel speaker
    • Design Principle: Bass reflex rear double flared port
    • 5.5" MSP mid-bass driver
    • 5.5" MSP bass woofer
    • 1.1" soft-dome Cerotar tweeter with Hexis
    • lightweight aluminum/copper-clad voice-coils
    • Designed, engineered, and tuned in Denmark
    Product Specs
    • Sensitivity: 87dB (2.83V / 1m)
    • IEC Power Handling: 180W
    • Impedance: 4 Ohms
    • Crossover: 2.5 way
    • Crossover Frequency: 1000/3500Hz
    • Crossover Topology: 21nd order tweeter / 2nd order woofer
    • 5.5" MSP mid-bass driver
    • 5.5" MSP bass woofer
    • 1.1" soft-dome tweeter with Hexis