SKU: PRNT-KLR120SW
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Klipsch R-120SW Subwoofer
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: PRNT-KLR120SW
    Product Features
    • 12" Front-Firing Spun-Copper IMG Woofer
    • All-Digital Amplifier with 400 Watts Peak Power
    • Line Level/LFE RCA Inputs for Maximum Receiver Compatibility
    • Amplifier Features: Volume, Low-pass, 0/180 phase, Auto Power On
    • Enclosure Material: MDF
    • Enclosure Type: Bass-Reflex via rear-firing port
    • Black Textured Wood Grain Vinyl
    Product Specs
    • Frequency Response: 32Hz - 120Hz +/- 3dB
    • Maximum Acoustic Output: 112 dB
    • Amplifier: All Digital
    • Amplifier Power (Cont/Peak): 150W/300W
    • Driver Components: 10” high excursion spun-copper IMG woofer
    • Height: 16.5” (419 mm)
    • Width: 14” (356 mm)
    • Depth: 19.2” (488 mm)