SKU: PRNT-MACIN50-SIL-GLD
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Marantz Cinema 50 A/V Receiver - Silver, Gold
    In Stock
    Share
    SKU: PRNT-MACIN50-SIL-GLD
    Product Features
    Overview
    • 9.4 channel, 110w per channel AV Receiver 11.4 channel preouts
    • 6/3 HDMI input/output, all inputs supporting 8K / 60Hz and 4K / 120Hz passthrough
    • Modern, high resolution TV Graphical User Interface for 4K/8K TVs
    • Dolby Atmos, DTS:X, IMAX Enhanced, Auro 3D
    • Audyssey MultEQ XT32, Dirac Live upgradable
    • Preamp mode for each channel, allowing greater customization
    • Marantz HDAM design
    • Current Feedback Topology
    • Discrete Power Amplifier
    • Amplifier topology: Class A/B
    • Bi-Amp drive: Assignable
    • Luxury industrial design
    Multichannel Surround Technologies
    • DTS: DTS HD Master, DTS:X, DTS Neural:X, DTS Virtual:X
    • Other: IMAX Enhanced, Auro-3D, 360 Reality Audio, MPEG H, Multichannel Stereo
    Inputs and Outputs
    • HDMI In / Out: 6 / 3
    • Analog In: 6
    • Phono (MM) In
    • Digital In, Optical / Coaxial: 2 / 2
    • Multi-Room Out: analog 1
    • Multichannel Preamp Out: 11.4
    • Subwoofer Out: 4 (independent)
    • 7.1 multichannel input
    • Number of Speaker Terminals: 11
    • Speaker A / B, assignable
    • Multi-Room speaker terminal, assignable
    • Front Inputs: USB-A
    HDMI
    • Total HDMI inputs (all support 8K): 6
    • HDCP2.3 support
    • HDMI Outputs, Main / Zone: 2 / 1
    • HDMI Upscaling: 1080P/4K to 8K
    • Audio Return Channel: eARC
    • Video Dynamic Range: HDR / HLG / Dolby Vision / HDR10+ / Dynamic HDR
    Acoustic / Room Correction
    • AudysseyMultEQ XT32
    • Audyssey Dynamic EQ / Dynamic Volume
    • Audyssey LFC
    • Dirac Live Support
    • Variable Cross Over
    • Optimized Bass Redirection
    • Bass Sync
    Music File Support
    • Lossy Formats: MP3 / WMA / AAC
    • Lossless formats: FLAC HD 192/24 / WAV 192/24 / ALAC 192/31
    • DSD Audio: 2.8 MHz / 5.6MHz
    • Gapless Playback: FLAC, WAV, ALAC, DSD
    • Compressed Audio Enhancer: MDAX2
    • Network Audio Sharing
    Streaming Services
    • HEOS Multi-room and Streaming
    • AirPlay Audio Streaming: AirPlay 2
    • Internet Radio: TuneIn
    • Roon tested
    Network Connectivity
    • Ethernet Ports
    • Wi-Fi
    • Bluetooth
    • Bluetooth re-transmit for Bluetooth headphones
    Product Specs
    • Number of Powered Channels: 9
    • Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive): 110 W
    • Power Output (6 ohm, 1 kHz, 0.7% 2ch Drive): 150 W
    • Power Output (6 ohm, 1 kHz, 10% 1ch Drive): 220 W
    • Power Consumption in W: 680
    • Power Consumption No-Sound (ECO on/off): 60 W / 100 W
    • Standby Consumption: 0.2 W
    • CEC Standby Consumption: 0.5W
    • Network Standby Consumption: Less than 2.0 W
    • Dimensions (without antenna): (W x D x H) 17.4" x 15.4" x 6.5"
    • Weight: 29.7 lb.
    Product Warranty
    Parts & Labor 3 Years Marantz Warranty Information
    Demo: Photo samples, gear we auditioned, items returned for wrong color/wrong size, etc.
    Open Box: Contents briefly examined or inspected for promotional or internal purposes
    Factory Refreshed: Original-condition items repackaged by the manufacturer
    Cosmetically Blemished: A few dings or scratches, but functionally in original condition
    Used: May show some signs of use
    RETURN POLICY & PROCESS
    NOTE:
    You may only return a product purchased within 60-days of the receipt date.
    1. Call 1-800-942-0220 to request an RMA number.
    2. Print the RMA number on the return shipping label.
    3. Please make sure the return shipping name and address are written in a note on the inside.
    4. Ship package to…
    Audio Advisor Returns
    4717 Broadmoor Ave SE, Suite G
    Grand Rapids, MI 49512
    (PRINT YOUR RMA NUMBER HERE)
    DISCOVER EXPERT TIPS
    Audio Advisor Learning Center - Level Up Your Audio Education
    Customer Reviews