SKU: PRNT-MACIN70S
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Marantz CINEMA 70s Slimline AV Receiver
    In Stock
    Share
    SKU: PRNT-MACIN70S
    Product Features
    Overview
    • 7.2 channel, 50-watt-per-channel per channel AV Receiver
    • Elegant, space-saving slimline design
    • 6/1 HDMI input/output
    • Dolby Atmos, DTS:X
    • Audyssey MultEQ XT
    • Amplifier topology: Class A/B
    • Bi-Amp drive: Assignable
    Multichannel Surround Technologies
    • DTS: DTS HD Master, DTS:X, DTS Neural:X, DTS Virtual:X
    Inputs and Outputs
    • HDMI In / Out: 6 / 1
    • Analog In: 3
    • Phono (MM) In
    • Digital In, Optical / Coaxial: 1 / 1
    • Multi-Room Out: analog 1
    • Multichannel Preamp Out: 7.2
    • Subwoofer Out: 2
    • Number of Speaker Terminals: 7
    • Speaker A / B, assignable
    • Multi-Room speaker terminal, assignable
    • Front Inputs: USB Audio
    HDMI
    • Total HDMI inputs: 6 (3 support 8K)
    • HDCP2.3 support
    • HDMI Outputs: 1
    • HDMI Upscaling: 1080P/4K to 8K
    • Max resolution @ framerate: 8K/60Hz, 4K/120Hz
    • Audio Return Channel: eARC
    • Video Dynamic Range: HDR / HLG / Dolby Vision / HDR10+ / Dynamic HDR
    Acoustic / Room Correction
    • AudysseyMultEQ XT32
    • Audyssey Dynamic EQ / Dynamic Volume
    • Variable Cross Over
    • Optimized Bass Redirection
    Music File Support
    • Lossy Formats: MP3 / WMA / AAC
    • Lossless formats: FLAC HD 192/24 / WAV 192/24 / ALAC 192/24
    • DSD Audio: 2.8 MHz / 5.6MHz
    • Gapless Playback: FLAC, WAV, ALAC, DSD
    • Compressed Audio Enhancer: MDAX2
    • Network Audio Sharing
    Streaming Services
    • HEOS Multi-room and Streaming
    • AirPlay Audio Streaming: AirPlay 2
    • Internet Radio: TuneIn
    • Roon tested
    Network Connectivity
    • Ethernet Ports
    • Wi-Fi
    • Bluetooth
    • Bluetooth re-transmit for Bluetooth headphones
    Product Specs
    • Number of Powered Channels: 7
    • Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive): 50 W
    • Power Output (6 ohm, 1 kHz, 0.7% 2ch Drive): 70 W
    • Power Output (6 ohm, 1 kHz, 10% 1ch Drive): 100 W
    • Power Consumption in W: 250
    • Power Consumption No-Sound (ECO on/off): 30 W / 40 W
    • Standby Consumption: 0.2 W
    • CEC Standby Consumption: 0.5W
    • Network Standby Consumption: Less than 2.0 W
    • Dimensions (antenna vertical): (W x D x H) 17.4" x 14.7" x 4.3"