SKU: PRNT-MAMODEL60N-SIL-GLD
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Marantz MODEL 60N Network Integrated Amplifier - Silver, Gold
Additional Options
    In Stock
    Share
    SKU: PRNT-MAMODEL60N-SIL-GLD
    Product Features
    Overview
    • Network integrated amplifier
    • 60W per channel
    • HEOS® Built-in
    • HDMI ARC
    • Bluetooth, Wi-fi
    • Marantz HDAM® circuits
    • Hi-Res audio support
    • Current feedback technology
    • Toroidal power transformer
    • CD and MM phono inputs
    • Treble Control ± 10 dB at 10kHz
    • Bass Control ± 10 dB at 50Hz
    • Detachable IEC power cable
    • Wireless remote
    Built-in DAC
    • Max PCM Sample Rate: 192 kHz / 24-bit
    • Max DSD Sample Rate: DSD 4X (11.2 MHz)
    HEOS Built-in
    • Streaming Technologies: Bluetooth, AirPlay 2, Roon Ready, Spotify Connect, Tidal Connect
    • Multiroom and Streaming
    • Lossy Formats: MP3, WMA, AAC
    • Lossless Formats: DSD/DSF, FLAC, ALAC, WAV, AIFF
    • Gapless Playback
    • HEOS App: iOS, Android
    Inputs and Outputs
    • Digital inputs: Coaxial, Optical, USB-A
    • HDMI ARC
    • Analog inputs: CD, MM phono, 3 x line stage
    • Power Amp Direct x 4
    • Subwoofer out X 1 (mono)
    • Headphone out
    • Speaker L-R
    • Wi-fi
    • Wired LAN (Ethernet)
    • D-Bus
    • Remote in/out
    Product Specs
    • Frequency Response: 5 Hz-100 kHz
    • Total Harmonic Distortion: 0.02 %
    • Damping Factor: 100<
    • Input Sensitivity: MM 2 mV / 47 kOhm
    • Signal to Noise Ratio: MM 87 dB
    • Input Sensitivity: High Level 190 mV / 20 kOhm
    • Signal to Noise Ratio: High Level 113dB (2V input)
    • Dimensions: (W x D x H): 17.4" x 17" x 5.1"