SKU: PRNT-MLDYFO12-BLK
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
MartinLogan Dynamo Foundation 12 Powered Subwoofer - Black
Bring on the bass! Step up to MartinLogan's new Dynamo Foundation 12 Powered Subwoofer, which delivers up to 700W peak power, supercharging its large 12" high-excursion, ultra-rigid polypropylene (URP) cone woofer.
    In Stock
    Share
    SKU: PRNT-MLDYFO12-BLK
    Product Features
    Overview
    • Advanced DSP Engine
    • Grille-Less Down-Firing Design
    • Ultra-efficient Class-D Amplification
    • MartinLogan Magnitude MT-700 Amplifier: 700W peak (350W continuous)
    • Low Frequency Transducer: 12"" (30.5cm) high-excursion, ultra-rigid polypropylene (URP) cone in a stamped steel basket
    • DSP: High-resolution 200MHz DSP engine with 56-bit processing
    • Cabinet: Sealed MDF cabinet with double thick MDF woofer baffle
    • Inputs: Line Level: Left, Right/LFE
    • Wireless Input: WSK-1 Kit- Optional, Sold Separately
    • Feet: Non-Slip
    • Finish: Brushed Black Vinyl with High-Gloss Top
    Controls (on Backplate)
    • Level: Min–Max
    • Low-Pass Filter: 40Hz-Bypass
    • Power Mode: On, Auto
    • Phase: 0°, 180°
    Product Specs
    • Power Delivery: 700W peak (350W continuous)
    • Frequency Response: 24–200 Hz ±3 dB (Anechoic via LFE input)
    • Power Draw: Max: 2350W; Standby: 0.5W
    • Dimensions: (H x W x D): 16"" x 14.1"" x 14.1""