SKU: PRNT-MLEXP13A-BASBLK-SIN
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
MartinLogan Expression ESL 13A Floorstanding Electrostatic Speaker - Basalt Black, Each
The Expression ESL 13A floorstanding hybrid electrostatic speaker is part of MartinLogan's Masterpiece Series. It delivers a virtually transparent audio performance.
Additional Options
    Call our Audio Experts to inquire.
    Share
    SKU: PRNT-MLEXP13A-BASBLK-SIN
    Product Features
    • High Frequency Transducer: XStat™ CLS™ electrostatic transducer » Panel Dimensions: 44" x 13" (112 x 33cm) » Radiating Area: 572 in² (3,696 cm² )
    • Low Frequency Transducer: Two 10” (25.4 cm) cast basket, high excursion, rigid aluminum cone and extended throw drive assembly, non-resonance asymmetrical chamber format.
    • Amplifier for Woofer: 2 x 300 watts/channel (4 ohms), 2 x 600 watts peak
    • Advanced MicroPerf stator technology
    • New Ultra-Rigid AirFrame Blade Design
    • Curvilinear Line Source (CLS) Electrostatic Panel
    • Controlled Dispersion Sound Radiation
    • New PoweredForce Forward™ Bass Technology
    • Audio Controls: Bass: ±10 dB under 75 Hz; Mid-Bass: –2 dB, 0 db, +2 db; ARC™ Room EQ: On, Off
    • Lighting: LED intensity control: on, dim, off
    Product Specs
    • Frequency Response: 24–23,000 Hz ±3dB
    • Recommended Amplifier Power: 20-600 watts per channel
    • Horizontal Dispersion: 30°
    • Vertical Dispersion: 44" (112cm) line source
    • Sensitivity: 91 dB/2.83 volts/meter
    • Impedance: 4 Ohms, 0.7 at 20kHz Compatible with 4, 6, or 8 Ohm rated amplifiers
    • Crossover Frequency: 300Hz
    • Inputs: AC Power, RJ45 (for ARC), mini USB (for ARC)
    • Power Draw: Idle: < 1W/channel Max: 500W/channel
    • Dimensions: 61.5" x 13.4" x 27.5"
    • Weight: 103 lbs.
    Product Warranty
    5 YearsParts & LaborMartinLogan Warranty Information
    Demo: Photo samples, gear we auditioned, items returned for wrong color/wrong size, etc.
    Open Box: Contents briefly examined or inspected for promotional or internal purposes
    Factory Refreshed: Original-condition items repackaged by the manufacturer
    Cosmetically Blemished: A few dings or scratches, but functionally in original condition
    Used: May show some signs of use
    RETURN POLICY & PROCESS
    NOTE:
    You may only return a product purchased within 60-days of the receipt date.
    1. Call 1-800-942-0220 to request an RMA number.
    2. Print the RMA number on the return shipping label.
    3. Please make sure the return shipping name and address are written in a note on the inside.
    4. Ship package to…
    Audio Advisor Returns
    4717 Broadmoor Ave SE, Suite G
    Grand Rapids, MI 49512
    (PRINT YOUR RMA NUMBER HERE)
    DISCOVER EXPERT TIPS
    Audio Advisor Learning Center - Level Up Your Audio Education
    Customer Reviews