SKU: NEW-MOSP10ME-WAL
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
MoFi Electronics SourcePoint 10 Master Edition Loudspeakers - Walnut, Pair
60-Day Money-Back Guarantee — Try it risk-free for 60 days
Financing Available — Pay over time | Learn more
Price Guarantee — We match authorized dealer pricing | See policy
Expert Help — Call us at 800-942-0220, weekdays 9am–6pm EST
Awards & Recognition
⭐Stereophile — Recommended Component 2025
⭐The Absolute Sound — 2024 Golden Ear Award (Dick Olsher)
⭐Stereophile — Loudspeaker of the Year Contender (Ken Micallef, June 2023)
Additional Options
    In Stock
    Share
    SKU: NEW-MOSP10ME-WAL
    Product Features
    • Premium stand-mount speakers
    • Drivers custom-developed by Andrew Jones through 18 months of R&D
    • Can be driven with as little as 30 watts of power
    • Twin-Drive high-flux neodymium magnet system
    • New SP10ME crossover
    • Refined crossover components with a user-tunable tweeter switch
    • 10" concentric driver with nearly 2.5-times the surface area of a typical 6.5" bass driver
    • 1.25"-wide roll soft dome tweeter with a wide-roll surround and large diameter voice coil
    • Two-way vented box design
    • 5-way binding posts
    • Magnetic grille
    • Satin Walnut or Satin Black Ash real wood veneer
    Product Specs
    • Frequency Response: 42Hz-30kHz
    • Nominal Impedance: 8 Ohms, 6.2 Ohms minimum
    • Sensitivity: 91dB/2.83V/1m
    • Crossover Frequency: 1.6kHz
    • Minimum Recommended Power: 30W
    • Max Power Input: 200W
    • Dimensions with Grille (WxHxD): 14.5" x 22.5" x 16.6"
    • Dimensions without Grille (WxHxD): 14.5" x 22.5" x 16"