SKU: PRNT-MRANTW15-GLSBLK
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Monitor Audio Anthra W15 Subwoofer - Gloss Black
Additional Options
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: PRNT-MRANTW15-GLSBLK
    Product Features
    Overview
    • Class D 1500-watt amplifier
    • Drive Unit: 15" High Linear-Excursion Triple Suspension Driver
    • System Format: Active, sealed cabinet
    • Amplifier Classification: High-Efficiency Class-D
    • DSP: 28 Bit 50 MIPS, configurable through MaestroUnite app
    • LED UI Control: Brightness, On-Off
    • Phase Control: 0-360 degrees measured at LPF crossover
    • Low Pass Filter: 20-200Hz LPF with roll-off adjustable from -3 to -48dB/Oct
    • Braced 0.7"-thick MDF cabinet with 1.4"-thick front baffle
    • Cloth-covered, magnetically attached grille
    • MaestroUnite app for control and set-up via phone or tablet (free download)
    Connections
    • Stereo Unbalanced RCA input (or mono/LFE using only connector marked LFE)
    • Mono/LFE Balanced XLR input
    • Stereo unbalanced outputs with unbuffered throughput from RCA inputs
    • Mono/LFE Balanced XLR outputs with unbuffered throughput from XLR input
    Custom EQ
    • Configurable through MaestroUnite app
    Product Specs
    • Amplifier Output Power, 120 VAC: Instantaneous 2500 W; Continuous short-term 1400 W
    • Amplifier Output Power, 240 VAC: Instantaneous 2500 W (maximum RMS output for an instantaneous signal); Continuous short-term 1400 W (sinewave for 10 seconds)
    • Lower Frequency Limit: -6dB @16Hz
    • Upper Frequency Limit: (LPF Off) -6dB @400Hz
    • Driver Excursion (peak-to-peak): 2"
    • Power Consumption: 550 W
    • Dimensions (without feet) (HxWxD): 17.28" x 17.28" x 17.28"
    • Weight: 78 lb., 1 oz.
    Highly Recommended - Home Cinema Choice
    "Monitor Audio's brief of musicality and depth for the Anthra range rings true with the mighty W15 – it's one of the best 'stereo music' subs I have auditioned around its price. Its movie performance is exhilarating too, and I wouldn't be surprised if it could give more in terms of speed and slam with help from an REW/PC calibration or third-party bass EQ system. All the ingredients are there: power aplenty, a virtually resonance-free cabinet and that sophisticated 15in C-CAM driver. Consider this a cracking all-rounder!"
    - Richard Stevenson, Home Cinema Choice, June 21, 2024
    Gear We Love Award - Future Audiophile
    - Mike Prager, Future Audiophile, June 26, 2024
    "Highly Recommended" - stereonet.com
    - Steve May, stereonet.com, January 24, 2024
    "Two weeks on and I have become very fond of the Anthra W15 for its rare combination of bass refinement and speed, bijou dimensions, and very useable app. Despite its 15in/1.5kW headlines it’s not a go-to for dramatically moving big air in an ‘impress the mates’ cinema install. Yet it is one of the most user-friendly and all-round sophisticated subs I have tested, very much validating MA’s claim that the Anthra series majors on musicality and control."