SKU: PRNT-MRS1007G-WAL-PR
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Monitor Audio Silver 100 7G Bookshelf Speakers - Walnut, Pair
Additional Options
    In Stock
    Share
    SKU: PRNT-MRS1007G-WAL-PR
    Product Features
    Silver 100 7G Features
    • 1 x 1" C-CAM Gold Dome tweeter with Uniform Dispersion (UD) Waveguide II for more lifelike sound
    • 1 x 8" C-CAM mid-bass driver with Rigid Surface Technology (RST) II for extra clarity
    • Excellent choice when space is a premium but sound quality is very important
    • Rear-ported and tuned for ease of positioning without affecting sound performance
    • Bookshelf-friendly with rubber stopper feet supplied
    • Bass Alignment: Bass reflex HiVe II port system
    Seventh Generation Silver Series Features
    • Outstanding sonic performance in every respect
    • Beautifully clean, elegant design
    • Innovative and uncompromised engineering
    • Choice of high-quality finishes, including real wood veneers
    • Revised and updated C-CAM driver technology
    • Extensive range of standmounting and floorstanding models
    • Dedicated home theater models, including Dolby Atmos® capability
    • Magnetic grilles with premium-grade weave
    • Designed and engineered in the UK
    Product Specs
    • System Format: 2 - way
    • Frequency Response, In-room (-6dB): 35 Hz - 35 kHz
    • Sensitivity (2.83v @ 1m): 87.5 dB
    • Maximum SPL (single, free-field): 106 dB
    • Nominal Impedance: 8 Ohms
    • Minimum Impedance: 4.9 Ohms @ 250 Hz
    • Power Handling (RMS): 120 W
    • Recommended Amplifier Power: 40 - 100 W
    • Crossover Frequency: 2.3 kHz
    • Port Tuning Frequency: 42 Hz
    • External Dimensions, Including Grille and Terminals (H x W x D): 14-3/4" x 9-1/16" x 13-5/64"
    • Weight (Each): 10 lb., 12 oz.
    Product Warranty
    Lifetime Warranty Parts & Labor Monitor Audio Custom Install Warranty Information
    "Best Bookshelf Speaker of 2023" Award - Secrets of Home Theater & High Fidelity