SKU: NEW-MRSILW12-GLSBLK
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Monitor Audio Silver W12 Subwoofer - Gloss Black
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: NEW-MRSILW12-GLSBLK
    Product Features
    • Ultra long-throw 12-inch driver featuring ‘dished’ C-CAM cone
    • Triple suspension for ultimate linearity ensuring control at high power and excursions
    • Powerful 500 W RMS Class-D amplifier with switching power supply provides instantaneous delivery of high current when required
    • DSP processing with all control features and crossover performed digitally
    • USB for firmware updates
    • Three preset EQ mode settings (Music, Movie, Impact)
    • Top-mounted control panel and microphone input for easy access to main features
    • 12 V trigger provides switching control from AV amp or processor
    • Solid 1-inch-thick MDF cabinet construction
    • Heavy radial cabinet bracing
    • Selected premium-quality wood veneers in high-gloss lacquer and Satin White finishes
    Product Specs
    • Low Frequency Response: 20 Hz (Typical IEC room)
    • Upper Frequency Limit: 40 – 120 Hz variable
    • Low Pass Filter Alignment: Active 4th order 24 db/octave
    • Amplifier Power Output: 500 W continuous
    • Amplifier Classification: Class-D amplifier with switched-mode power supply (SMPSU)
    • Bass EQ Profiles: 1: Movie; 2: Music; 3: Impact
    • Phase Control: 0 & 180 degrees
    • Auto Sensing: Line Level >2 mV
    • Input Level Requirements: Standby after 20 minutes if no signal sensed
    • 12 V Trigger Input: 5 – 12 V via 3.5 mm mono mini-jack socket
    • Cabinet Dimensions (excluding grille and amp): 13-3/8" x 13-3/8" x 14-15/16"
    • Dimensions (including grille, amp and feet): 14-9/16" x 13-3/8" x 16-1/8"
    • Mains Input Voltage: 110 – 120 Vac / 220 – 240 Vac 50/60 Hz (Electronically Auto selected)
    • Power Consumption: 400 W / 0.5 W in Standby (ErP approved)