SKU: NEW-MZEMPY-BLKCOP-35
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Meze Audio Empyrean Open-Back Isodynamic Headphones - Black
Experience audio perfection with the Meze Audio Empyrean, a groundbreaking planar magnetic headphone that has garnered numerous prestigious awards. Featuring the innovative Isodynamic® Hybrid Array Driver, these headphones deliver an astonishing frequency response of 8Hz to 110kHz, offering unparalleled sound quality and clarity.
Additional Options
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: NEW-MZEMPY-BLKCOP-35
    Product Features
    Overview
    • Planar magnetic headphones
    • Driver Type: Rinaro Isodynamic® Hybrid Array
    • Operating Principle: Open
    • Ear Coupling: Circumaural
    • Driver combines individual switchback and spiral-shaped voice coils
    • Lightweight, high-precision CNC sculpted chassis, milled from a single piece of solid aluminum
    • Carbon fiber headband
    • Leather headrest with suspension wings
    • Magnetically fixed ear cups
    • Carefully hand assembled in Baia Mare, Romania
    Cable Options
    • 8-ft. (2.5m) OFC cable with 4-pin mini XLR plugs and 6.3mm plug
    • 4-ft. (1.2m) OFC cable, with 4-pin mini XLR plugs and 3.5mm plug
    • 8-ft. (2.5m) OFC cable with 4-pin mini XLR plugs and 4-pin XLR connector
    Accessories
    • Case: High-strength aluminum suitcase with foam inserts
    • Two sets of earpads: one real leather, one Alcantara
    Product Specs
    General
    • Frequency Response: 4 - 110,000 Hz
    • Impedance: 31.6 Ω
    • Nominal SPL: 100 dB (1 mW / 1 kHz)
    • Maximum SPL: > 130 dB
    • Total Harmonic Distortion (THD): < 0.1%
    • Weight: 15 oz. (430 g)
    • Manufacturer's Limited warranty: 2 years
    Driver
    • Geometrical Shape: Ovoid
    • Size: 102 mm x 73 mm
    • Weight: 82 g
    • Casing:
    • Fiberglass Infused ABS
    Diaphragm
    • Type: Rinaro ISOPLANAR®
    • Active Area: 4650 mm2
    • Weight: 0.16 g
    • Acoustic Mass: 10.7 kg/m4
    • Lower Frequency Limit: 4 Hz
    • Upper-Frequency Limit: 110.000 Hz
    Magnet Array
    • Type: Isodynamic
    • Size: 75 mm x 49 mm
    • Magnetic Flux: 0.35 T
    Product Warranty
    "
    "
    Best Headphones for Audiophiles 2024 - Robb Report
    "The drivers, which use a planar diaphragm sandwiched between two perforated, fiberglass-infused pieces of lightweight ABS, are two reasons the sound of the Empyrean II is so natural, detailed, and impactful. The frequency response is, almost literally, off the charts, extending from a subterranean eight Hz and spiraling to a (literally) unheard of 110,000 Hz. Altogether, the Empyreans hit the headphone sweet spot and beg the question, 'How much better can headphones get?'"
    - Robb Report, March 20, 2024
    Product of The Year Award 2024 - StereoNET
    "The high-end headphone market is a unique place where exotic audio engineering appears in very small packages. Into this brave new world of esoteric head-fi, which barely existed a decade or so ago, has stepped Meze Audio. It has recently launched some seriously special designs, such as the new Empyrean v2. This is an expensive, open-back planar magnetic ‘phone that uses super light 'isodynamic hybrid array’ drivers to give a startling frequency response of 8Hz to 110kHz. It sounds superb, being effortlessly transparent and breathtakingly fast. Exquisitely built, it fully justifies its hefty retail price."