SKU: NEW-NAM10V3
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
NAD M10 v3 Master Series BluOS Streaming Amplifier
    In Stock
    Share
    SKU: NEW-NAM10V3
    Expert Audio Advisor profile picture
    Have a Question? Ask Our Experts!
    Frequently Bought Together
    Please choose options for all selected products:
    Choose Options
    Hurry! Only left
    Product Features
    • BluOS Streaming Amplifier
    • Wireless 4.0, 4.1- and 4.2-channel surround sound option
    • Hybrid Digital NCore Amplifier
    • Continuous Power: 100W into 8/4 Ohms
    • Dynamic Power: 160W into 8 Ohms /300W into 4 Ohms
    • 32-bit/768kHz ESS Sabre DAC
    • MQA decoding and rendering
    • Color LCD display
    • Amazon Alexa & Apple Siri voice control skills
    • AirPlay 2 and Two-way Qualcomm aptX HD Bluetooth
    • Roon Ready
    • Spotify Connect and Tidal Connect
    • NFC Bluetooth pairing for compatible smart devices
    • BluOS multi-room compatible
    • Gigabit Ethernet
    • HDMI eARC, USB Type A Inputs
    • Stereo Line Input, MM Phono Stage, Coax/Optical Digital Inputs
    • Preamp output, two independent subwoofer outputs
    • Dirac Live with optional Dirac Live Bass Control*
    • BC1 IR remote control with Dirac filter switching
    • IR Input, 12V Trigger Out
    • BluOS apps for iOS, Android, Mac OS, and Windows
    • Support for advanced control systems including Crestron,
    • Control4, RTI, URC, Elan, Lutron, and iPort
    Note: *Dirac Live Bass Control is expected to be made live in the M10 V3w by the end of 2024.
    Product Specs
    Line Input, Speaker Out
    • Continuous output power into 8 ohms and 4 ohms: >100W (ref. 20 Hz-20 kHz at rated THD, both channels driven)
    • THD (20 Hz – 20 kHz): <0.03 % (250 mW to 100 W, 8 ohms and 4 ohms)
    • Signal-to-Noise Ratio: >85.1 dB (A-weighted, 500 mV input, ref. 1 W out in 8 ohms)
    • Clipping power: >130 W (at 1 kHz 8 ohms 0.1 % THD); >230 W (at 1 kHz 4 ohms 0.1 % THD)
    • IHF dynamic power: 8 ohms: 160 W; 4 ohms: 300 W
    • Damping factor: >190 (ref. 8 ohms, 20Hz to 6.5kHz)
    • Frequency response: ±0.6 dB (20 Hz – 20 kHz)
    • Tone controls: Treble: ±6.0 dB at 20 kHz; Bass: ±6.0dB at 60 Hz
    • Channel separation: >83 dB (1 kHz); >70.5 dB (10 kHz)
    • Input sensitivity (for 100 W in 8 ohms): Line In: 456 mV; Digital In: -13.23 %FS
    • Standby power: 0.5W