SKU: NEW-NPDAC10-SIL
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
NuPrime DAC-10 Digital-to-Analog Converter - Silver
Additional Options
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: NEW-NPDAC10-SIL
    Product Features
    Overview
    • Five digital and two stereo inputs for system flexibility
    • Asynchronous transfer mode
    • Ultra-low-noise JFETs in the input stage
    • Supports DSD native playback by ASIO2.1 (up to 11.2MHz) and DoP (up to 5.6MHz) method
    • Sample Rate Display – 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352.8, 384 kHz and DSD64 to DSD256
    • Unique dual gain settings for RCA with 2V or 4V outputs, XLR with 4V or 8V outputs
    • Exclusive driver software for Windows
    • Standard driver software for Mac
    • Linear power supply with multi-rail toroidal transformer
    • Independent left/right channel power supplies
    • 12V trigger output
    • Full microprocessor control with memory retention
    • Included remote control for full convenience
    • Available in stylish black or silver anodized aluminum finish
    Preamp
    • Advanced, thin-film switched-resistor ladder network for controlling volume
    • Individually adjustable volume on each input for precise source level matching
    • Volume adjustment in 99 precise, 0.5dB increments
    Inputs
    • 1 x USB Digital
    • 2 x Coaxial Digital S/PDIF
    • 2 x Optical Digital S/PDIF
    • 2 x Analog Stereo RCA
    Outputs
    • Optical (up to 24 bit/192 kHz)
    • Stereo RCA (Line out). Output impedance < 100 Ohms
    • Stereo Balanced (XLR-3 socket pre-out ). Output impedance < 100 Ohms.
    Product Specs
    • USB Sampling Rates: 44.1KHz, 48KHz, 88.2KHz, 96KHz, 176.4KHz, 192KHz, 352.8KHz, 384KHz and DSD 2.8MHz (DSD64) , 5.6MHz (DSD128) 11.2MHz (DSD256)
    • S/PDIF Sampling Rates: 44.1KHz, 48KHz, 88.2KHz, 96, 176.4KHz, 192KHz
    • Maximum Sampling Rate: 24-bits
    • Bit Resolution: 16-24-bits
    • Frequency Response: 10Hz to 80kHz
    • Max. output power: 680 mW @ 1 kHz and 600 ohm load at the XLR-4 output
    • Frequency response: < 10 Hz to > 100 kHz
    • Crosstalk attenuation: min. 93 dB @ 1 kHz
    • THD+N: < 0.0003%
    • Dynamic range: > 115 dB @ 600 ohm load (A-weighted)
    • Worldwide AC voltage: (90VAC~130VAC // 210VAC~ 250VAC) With Voltage Select Switch
    • AC Fuse: Slow-blow,T2.5A, 250VAC
    • Dimensions: 8.5" wide, 2.3" high, 15" deep