SKU: NEW-PMCD35-BLK
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Primare CD 35 Compact Disc Player - Black
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: NEW-PMCD35-BLK
    Product Features
    Overview
    • CD player with Prisma network player technology
    • Two modes: Fixed output mode and variable output mode
    • Modular design allows for adding new modules and features as they become available.
    • Mechanism: TEAC CD-5020-AAT
    • D/A Converter: 1x ESS Sabre ES9028PRO
    • PCM Sample Rate: 44.1kHz
    • LAN: 10/100Mbit Ethernet port
    • WLAN: IEE 802.11 a/b/g/n/ac compliant; 2.4/5GHz; b, g, n mode
    • Free dedicated Prisma system control app
    • Wireless remote included
    Outputs
    • Balanced output: 4.4 VRMS. 100Ω impedance
    • Unbalanced output; 2.2 VRMS, 370Ω impedance
    • Coaxial RCA
    • Optical TOSlink
    Network Connectivity
    • 2 x Ethernet LAN ports
    • 2 x Antennas for Bluetooth and Wi-Fi
    Audio Formats
    • WAV, LPCM, AIFF, FLAC, ALAC, WMA, OGG: Up to 192kHz/24bit
    • MP3, MP4 (AAC): Up to 48kHz/16bits, VBR & CBR 320kbps
    • DSD: Up to DSD128 (5.6MHz)
    Streaming
    • Airplay, Bluetooth, Chromecast built-in, Spotify Connect, DLNA/UPnP
    Control
    • C25 system remote control
    • RS232
    • IR in/out
    • Trigger in/out
    Product Specs
    Power Consumption
    • Standby (ECO): 0.35W
    • Standby (NORMAL): 4.27W
    • Operating: <25W
    Dimensions
    • 17" x 15.15" x 4.18" (w x d x h) with knobs and connectors
    • 17" x 15.0" x 4.18" (w x d x h) without knobs and connectors