SKU: OPEN-POHTS12-BLKWAL
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Polk Audio HTS 12 Subwoofer - Black
    Share
    SKU: OPEN-POHTS12-BLKWAL
    Product Features
    Overview
    • Powered subwoofer with Polk Audio Power Port® technology
    • Subwoofer Array Driver Enclosure Type: Power Port Bass Vented
    • Subwoofer Array Driver Complement: 1 x 12" Polypropylene Dynamic Balance and Klippel optimized driver
    • Audio Inputs: LFE (Unfiltered); Stereo Line Level 2 x RCA
    • Energy Star Compliant with Auto Standby (.5W)
    • Engineered and designed in USA
    • Great sound for every room
    • 3-years manufacturer's warranty from Polk Audio
    • Built to last
    Controls
    • Volume
    • Low Pass Filter (40Hz-160Hz)
    • Phase (0/180°)
    • Power: Auto on/off
    • Power: DC control (12V trigger)
    Included Accessories
    • Removable Grille
    • Power cord
    • Quick Start Guide
    • Registration card
    Product Specs
    • Peak Power: 400 Watts
    • Continuous Power: 200 Watts
    • Amplifier Class: Class D
    • Total Frequency Response: 22 Hz → .180 Hz
    • Nominal Impedance: 8 ohms
    • Lower and Upper -3dB Limits 28 Hz → .120 Hz
    • Dimensions: 18.5" high, 17.126" wide, 18.11" deep