SKU: NEW-POR200-BRN
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Polk Audio Reserve R200 Bookshelf Speakers - Brown, Pair
The Polk Audio Reserve R200 bookshelf speaker, larger and with extra bass power due to its 6.5" turbine cone woofer, is Hi-Res Audio certified, offering a premium listening experience with clear, detailed high-frequency response and deep bass, at an approachable price.
Additional Options
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: NEW-POR200-BRN
    Product Features
    • Speaker Type: Bookshelf (Standmount)
    • Tweeter: 1" Pinnacle Ring Radiator
    • Woofer: 6.5" Turbine Cone
    • Enclosure Type: Rear X-Port
    • Hi-res certified
    • Feet: Rubber pads
    • Binding Posts: Nickel-plated 5-Way (Single)
    Product Specs
    • Overall Frequency Response: 39Hz - 50kHz
    • Frequency Response (-3dB limits): 51Hz - 39kHz
    • Recommended Amplifier Power: 30 - 200W
    • Amplifier Output Compatibility: 8Ω / 6Ω / 4Ω
    • Minimum Impedance (ohms): 3.8Ω
    • Sensitivity (2.83V/1m): 86dB