SKU: NEW-PRRPM10C-CF-NCART
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Pro-Ject RPM 10 Carbon Turntable - Carbon Fiber, No Cartridge
Additional Options
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: NEW-PRRPM10C-CF-NCART
    Product Features
    Overview
    • Plinth manufactured with thermo treatment
    • Mass loaded subchassis design with magnetic feet
    • Inverted main bearing with ceramic ball/plate
    • 7.2kg acoustically inert aluminum platter with TPE damping and vinyl mat on the top
    • DC power supply with AC motor
    • Outboard motor construction with massive steel base
    • Pre-mounted 10" tonearm 10 cc Evolution
    • Optional Sumiko Starling phono cartridge
    Pro-Ject 10cc Tonearm
    • Conical carbon-fiber armtube avoids standing wave reflections
    • Inverted bearing design with four hardened ABEC7 spec ballraces
    • Solid armbase permits accurate height adjustment of armtube and VTA (vertical tracing angle)
    • Highly flexible top-grade copper internal wiring
    • Linn standard mount
    Sumiko Starling MC Phono Cartridge
    • Flagship Sumiko MC phono cartridge
    • Open-architecture design
    • New CNC‐precision milled high grade aluminum body with optimized resonance properties
    • Stylus: MicroRidge
    • Cantilever material: Boron
    • Wire material: Pure Copper Wire
    In the Box
    • RPM 10 Carbon (with or without Sumiko Starling MC phono cartridge)
    • Connect it 5P-CC Phono Cable
    • Ground it Carbon
    • Record puck
    • Adapter for 7" singles
    • Power supply
    • Spirit level
    Product Specs
    • Speed: 33, 45 (electronic speed change)
    • Platter: 14.4 kg aluminum (300 mm diameter)
    • Mains bearing: Inverted stainless steel with ceramic ball/plate
    • Speed drift: 33: +/- 0.11% I 45: +/- 0.10%
    • Wow & flutter: 33: +/- 0.01% I 45: +/- 0.01%
    • Signal to noise: 73dB
    • Tonearm: 10” EVO carbon
    • Effective arm length: 254 mm
    • Effective arm mass: 8.5 g
    • Overhang: 16 mm
    • Tracking force: 10 - 35 mN
    • Power consumption: 15 Watts max / < 0.3 watt standby
    • Dimensions: 19" x 8.3" x 13" (WxHxD)