SKU: NEW-PGDS400-20
WARNING: for more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov
Pangea Audio DS400 Heavy Duty Speaker Stands - 20-Inch, All-Steel, Black, Pair
Additional Options
    Reserve Yours Today. Usually Ships in 5-7 Business Days.
    Share
    SKU: NEW-PGDS400-20
    Product Features
    • Heavy-duty all-steel speaker stand
    • Four rectangular support piers
    • All four support piers can be filled with sand or steel shot
    • 6" by 8.5" steel top plate
    • Extra heavy duty 9.75" by 12" bottom plate
    • Heavy-duty, large-diameter solid metal bolts rigidly couple the support columns to the base
    • Adjustable carpet-piercing bottom spikes
    • Four soft rubberized top pads supplied for speaker isolation
    • Compatible with a wide range of compact or monitor-type speakers
    Product Specs
    • Height: 20", 24", 28", 32"
    • Top plate: 6" x 8.5"
    • Bottom plate: 9.75" by 12"
    • Column width: 2"
    • Column depth: 3"
    • Weight: 27.5 lbs. each
    • Posts weigh 5 lbs. each.
    • Top plates weigh 1 lb. each.
    • Bottom plates weigh 5 lbs. each.
    • Maximum recommended speaker weight: 120 lbs. (55 kg) each
    • Weight: One pair of 32” DS400 stand weighs 65 lbs., packed